dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Porady

Zakup skanera kodów nie musi być trudny!

Jak wybrać skaner kodów kreskowych

Jak wybrać skaner kodów kreskowych

Pierwsza styczność ze skanerami kodów kreskowych może być dla wielu osób niemałym wyzwaniem. Teoretycznie praca takich urządzeń nie jest skomplikowana i błyskawicznie można zacząć pozyskiwanie danych z towarów czy dokumentów. Niemniej, najpierw trzeba zamówić i wdrożyć odpowiedni czytnik kodów kreskowych. A to wymaga zapoznania się z cechami charakterystycznymi technologii tego typu.

Czytnik przewodowy, bezprzewodowy, do zabudowy…

Odpowiedni typ skanera kodów to podstawowa kwestia, którą powinien rozstrzygnąć przyszły użytkownik tej technologii. A wybór zróżnicowanych rozwiązań jest obecnie naprawdę szeroki. W firmie można wdrożyć zarówno czytnik przewodowy, jak i bezprzewodowy. Co więcej, osobną grupę modeli stanowią urządzenia, które można wbudować w stanowisko kasjerskie. Skanery tego typu często zresztą współpracują wtedy z wagami elektronicznymi. Nikogo też chyba nie zdziwi fakt, że czytniki reprezentujące konkretne rodzaje różnią się między sobą. Przykładowo: wśród modeli przewodowych znajdziemy zarówno skanery ręczny, jak i stacjonarne.

Rodzaj modułu skanującego

Niezależnie od tego, jaki skaner przedsiębiorca zamówi, otrzymany model pozwoli mu na odczytywanie kodów kreskowych. Niemniej, urządzenie również pod tym względem powinno być dostosowane do oczekiwań działalności gospodarczej. Poszczególne modele mogą bowiem obsługiwać tylko kody 1D albo zarówno jednowymiarowe, jak i dwuwymiarowe. Ponadto, niektóre czytniki posiadają dodatkowe rozwiązania technologiczne, zapewniające szerszą funkcjonalność. Dobrym przykładem są urządzenia z modułami skanującymi, które pozwalają na pozyskiwanie danych z ekranów smartfonów bądź uszkodzonych, zabrudzonych lub nieczytelnych kodów kreskowych. Niekiedy istotnym parametrem jest także maksymalny zasięg odczytu oraz to, ile linii dany model wykorzystuje do skanowania.

Jakość wykonania, gabaryty

Wytrzymałość urządzeń elektronicznych, które są wykorzystywane w handlu, logistyce czy usługach, powinna być istotna z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa. Jakość wykonania przekłada się po prostu na komfort pracy oraz niezawodność danego urządzenia. Wiadomo też, że w niektórych działalnościach należy w szczególności zadbać o to, aby zamówiony czytnik kodów wyróżniał się bardzo solidnym wykonaniem. Dotyczy to np. hurtowni, magazynów firmowych czy zakładów przemysłowych. Na szczęście wiele produkowanych obecnie skanerów wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką normą szczelności. Co więcej, zdecydowana większość tych urządzeń to naprawdę kompaktowe modele. Pozyskiwanie danych przy ich zastosowaniu nie jest więc męczące. Nie zajmują one też dużo miejsca na stanowisku pracy.

1 Comment

  1. AnToni

    Co nieco już wiedziałem o skanerach, ale jednak najciekawszy dla mnie był akapit o modułach. Pozdrawiam

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *