dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Porady, Urządzenia peryferyjne

Dlaczego przedsiębiorcy chętnie inwestują w drukarki etykiet?

TSC ML240P - funkcjonalna drukarka etykiet

Na początek – pewna oczywistość: współczesny rynek oferuje mnóstwo rozwiązań technologicznych dla biznesu. Dotyczy to zarówno ich rodzajów, jak i licznych, zróżnicowanych modeli, zaliczających się do poszczególnych kategorii technologii. Ale o pewnych urządzeniach – np. kasach fiskalnych, wagach elektronicznych, skanerach kodów – mówi się szczególnie często. Tymczasem istnieją takie, które choć może nieco rzadziej są omawiane, to jednak okazują się nieocenione w wielu branżach i typach działalności. Dziś właśnie zajmiemy się przykładem takich rozwiązań, a mianowicie – drukarkami etykiet.

Gdzie wykorzystuje się drukarki etykiet?

Każdy przedsiębiorca chce, żeby jego firma działała jak najwydajniej, najsprawniej, najefektywniej finansowo. W dzisiejszych czasach wymaga to jednak zazwyczaj wdrożenia odpowiednich technologii sprzedaży. Nie chodzi tylko o urządzenia, które w niejednej działalności potrafią być wręcz obowiązkowe – jak np. kasy i drukarki fiskalne. Mowa o dodatkowych rozwiązaniach, które – mimo, że nieraz noszą miano „peryferyjnych”, potrafią odegrać kluczową rolę w procesach zarządzania biznesem.

Wtedy często przychodzą na myśl popularne technologie, np. czytniki kodów kreskowych, wagi elektroniczne, monitory dotykowe czy nawet terminale płatnicze. Ale takich urządzeń jest więcej, jako że rozmaite branże i działalności – z uwagi na swoją specyfikę – potrzebują często nieco innych rozwiązań. W tym kontekście ciekawym przykładem są drukarki etykiet, o których może mówi się mniej, a które jednocześnie oferują naprawdę szerokie zastosowanie. Chętnie sięgają po nie m.in. punkty handlowe (np. odzieżowe), ale i firmy zajmujące się logistyką, zakłady przemysłowe czy hurtownie. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy też kompaktowe, estetycznie zaprojektowane drukarki etykiet do użytku biurowego.

Drukarka etykiet a technologie auto id

W wielu przedsiębiorstwach efektywność poszczególnych procesów zależy od sprawnego zarządzania danymi. Dlatego producenci rozwiązań dla biznesu czynią starania, aby jak najbardziej uprościć, przyspieszyć i generalnie zautomatyzować tego typu zadania. W tym celu powstały choćby różne urządzenia peryferyjne, zaliczane do szerokiej grupy technologii auto id. W dużej mierze opierają się one na tworzeniu i wykorzystywaniu kodów zawierających odpowiednie dane. Najbardziej transparentne przykłady urządzeń zaliczających się do technologii auto id to oczywiście czytniki kodów kreskowych czy też weryfikatory cen lub kolektory danych, które także dysponują opcją skanowania. Ale nie tylko one. Do grona technologii auto id zalicza się także drukarki etykiet. W końcu też biorą udział w całym procesie obiegu informacji. Kiedy czytniki oferują szybkie, precyzyjne pozyskiwanie, odczytywanie i przesyłanie danych z kodów kreskowych – drukarki etykiet pozwalają emitować je w dużych ilościach i różnych konfiguracjach, także w wersji samoprzylepnej (łatwe do szybkiego oznaczenia nimi produktów, przesyłek, dokumentów itp.). Naturalnie, obecne urządzenia tego typu oferują wystawianie etykiet nie tylko z jedno- i dwuwymiarowymi kodami (np. QR), ale również innymi elementami: grafikami, logotypami, nazwami, opisami oraz innymi.

Co jest istotne przy wyborze odpowiedniej drukarki etykiet dla firmy?

Jak już było wspomniane – choć wiele firm skorzysta z drukarki etykiet, każda z nich może wymagać wdrożenia nieco innych rozwiązań. Tak czy inaczej, decydując się na opisywane urządzenie, warto przyjrzeć się pewnym standardom, konkretnym parametrom technicznym i użytkowym. Najlepiej zacząć od kwestii najprostszych, np. wielkości technologii. Może ona się okazać istotna w przypadku choćby przestrzeni biurowej, niedużego stanowiska obsługi klientów czy zwłaszcza – działalności mobilnej (bo modele przenośne także występują na rynku). Dla kogoś ważna będzie solidna konstrukcja, odporna na niesprzyjające warunki pracy, dla innej osoby – elegancki design, odpowiadający wizerunkowi marki.

A poza tym? Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na cechy mechanizmu drukującego. Warto zaznaczyć, że dostępne dla przedsiębiorców modele drukarek etykietujących funkcjonują w oparciu o technologię termiczną bądź termotransferową, a nieraz też łączą w sobie oba rozwiązania. Ponadto, należy sprawdzić takie kwestie, jak rozdzielczość drukowania (parametr dpi), rodzaj obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych (np. pod względem rodzaju, wymiarów itp.) oraz łatwość ich instalacji, prędkość, z jaką emitowane są wydruku czy np. dostępne opcje konfiguracji. Wszystko to będzie miało przełożenie na wyniki działania urządzenia: m.in. jakość wydruku, szerokość etykiet, wydajność pracy czy komfort jej wykonywania. Ważny może się okazać również program do obsługi danego modelu no i oczywiście to, jakie treści jesteśmy w stanie umieszczać na etykietach (grafiki, kody kreskowe itd.).

Nie bez znaczenia będą też standardy komunikacyjne, zastosowane w danej drukarce etykiet. Od nich zależy nie tylko współpraca urządzenia z komputerem, laptopem czy terminalem POS, ale i jego ogólne funkcjonowanie w ramach szerszego, bardziej rozbudowanego systemu. Dostępne na rynku drukarki etykiet potrafią obsługiwać rozmaite porty komunikacyjne, w tym Centronics, USB, RS-232 czy Ethernet (LAN). Ponadto, nierzadko oferują też korzystanie z opcji połączeń bezprzewodowych – za pomocą takich rozwiązań, jak Bluetooth czy Wi-Fi. Wygoda i skuteczność w ramach wybranych rozwiązań będzie tu zależała też od preferencji użytkownika oraz infrastruktury dostępnej w firmie.

1 Comment

  1. gustavO

    fajnie było przeczytac coś więcej o tych urządzeniach. bo faktycznie, taka drukarka etykiet wydaje się dość przydatna, bardziej niż na pierwszy rzut oka

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *