dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Porady

Ważny obowiązek podatnika – raporty dobowe i miesięczne

Użytkowanie kasy fiskalnej to nie tylko automatyzacja pracy, wynikająca z łatwiejszego rejestrowania transakcji oraz naliczania należnych podatków. Obecności urządzenia tego typu w firmie towarzyszy również szereg obowiązków. I nie chodzi tutaj jedynie o rzetelne wydawanie paragonów fiskalnych wszystkim klientom. Ważnym obowiązkiem każdego podatnika, który korzysta z kasy, jest też wykonywanie raportów dobowych oraz miesięcznych.

Co warto wiedzieć o wykonywaniu raportów fiskalnych?

Raporty fiskalne są zestawieniami, które zawierają dane na temat obrotu oraz kwot podatku za dany dzień lub dłuższy okres. Dzięki nim można uzyskać informację o łącznej kwocie sprzedaży brutto, zawierającą podział na funkcjonujące aktualnie stawki VAT oraz kwoty należnego podatku VAT.

Pierwszym typem zestawienia, które trzeba wykonywać, jest raport dobowy. Powinien on zostać zrealizowany zawsze pod koniec dnia, gdy prowadzona była sprzedaż i wystawiano paragony. Dopuszczalny jest wydruk tego zestawienia następnego dnia – najpóźniej jednak przed zarejestrowaniem na kasie transakcji z nową datą. Jak łatwo zgadnąć, raportu tego typu nie trzeba wykonywać po dobie, w której nie korzystano z urządzenia fiskalnego. Zestawienie będzie bowiem miało wartość zerową.

Drugim typem dokumentu jest raport miesięczny. W tym przypadku zasada jest prosta – zestawienie to należy wykonać po zakończeniu miesiąca, w którym prowadzona była sprzedaż, a najpóźniej do 25. dnia następnego miesiąca.

Jak nie zapomnieć o wydruku raportu?

Jeszcze raz warto podkreślić, iż wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych jest absolutnie obowiązkowe. Unikanie tego wymogu może się zaś skończyć dotkliwymi konsekwencjami. Na szczęście współcześnie jest oferowane wsparcie w tym zakresie. Wiele modeli urządzeń rejestrujących pozwala na zaprogramowanie przypomnienia, które będzie informowało o konieczności zrealizowania raportu fiskalnego. Niemniej, dobrze jest także wyrobić w sobie nawyk wykonywania obowiązkowych zestawień dobowych i miesięcznych.

Co z zestawieniem na koniec roku?

W funkcjonujących przepisach – ani w ustawie o podatku VAT, ani w Rozporządzeniach wydawanych przez Ministerstwo Finansów – nie ma żadnej wzmianki o konieczności wykonywania raportu rocznego. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować wspomniane zestawienie. Wystarczy wtedy ustawić na kasie odpowiedni zakres dat, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku, i wydrukować raport. Nie jest to jednak obowiązkowe.

1 Comment

  1. Klik

    a tak z ciekawości: jest tu ktoś, kto nie musiał wykonywać raportu za dany miesiąc? 😀

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *