Omawianie wag elektronicznych, jako oddzielnej kategorii urządzeń, nigdy nie jest łatwym zadaniem. Wynika to przede wszystkim z ogromnego zróżnicowania dostępnych rozwiązań, ich odrębnych wariantów oraz dodatkowych opcji dostosowania danej technologii do potrzeb firmy. Dlatego dziś postanowiliśmy skupić się na konkretnym modelu – PR-II marki Cas. Co wspomniana waga kalkulacyjna zaoferuje swoim użytkownikom np. przy prowadzeniu sprzedaży w sklepie lub restauracji? Zachęcamy do lektury 😉
Jedna waga kalkulacyjna – kilka wariantów do wyboru
Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy we wstępie, z wagami elektronicznymi jest często tak, że przy ich zakupie można zdecydować się na konkretną konfigurację danego modelu. Podobnie będzie w przypadku chęci wdrożenia urządzenia marki Cas. Waga kalkulacyjna PR-II jest bowiem oferowana w kilku różnych wariantach. A do wyboru jest tutaj nie tylko wersja konstrukcyjna omawianego modelu (płaska lub z wysięgnikiem), ale także sposób współpracy z kasą fiskalną bądź komputerem. Cas PR-II można bowiem zamówić w konfiguracji z wybranym interfejsem: USB albo RS-232. Co ciekawe, waga występuje nawet w wariancie bez żadnego portu komunikacyjnego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że urządzenie nie zagwarantuje wtedy współpracy z innymi elementami rozwiązania systemowego.
W każdym razie, tę wagę kalkulacyjną da się pod różnymi względami dostosować do potrzeb działalności gospodarczej. A to bez wątpienia ważny argument dla właściciela placówki handlowej lub gastronomicznej.
Parametry i funkcje związane z ważeniem produktów
Nie odkryjemy Ameryki, jeżeli napiszemy, że parametry i funkcje związane z ważeniem produktów są absolutnie kluczową cechą każdej wagi elektronicznej. I tak naprawdę często od tego zależy wybór konkretnego modelu z danej kategorii technologicznej. Dlatego też warto przede wszystkim wiedzieć, że Cas PR-II jest urządzeniem dwuzakresowym. Ten model zapewnia ważenie produktów o masie do 6 kg z dokładnością do 2 g, natomiast od 6 do 15 kg – z dokładnością do 5 g. Ogólnie można napisać, że to standardowe parametry techniczne, które obecnie oferuje niejedna waga do sklepu lub restauracji. Urządzenie dwuzakresowe gwarantuje bowiem precyzyjne ważenie zarówno lżejszych, jak i cięższych elementów asortymentu.
Ponadto, model PR-II posiada szalkę wykonaną ze stali nierdzewnej, a więc ten element wagi jest przystosowany do codziennego kontaktu z żywnością. Urządzenie marki Cas wyposażono też oczywiście w funkcje charakterystyczne dla takiej technologii pomiarowej, m.in. tarowanie, ważenie z użyciem tary wielokrotnej czy ręczne zerowanie wskazań masy.
Cas PR-II – baza PLU, skróty klawiszowe, akumulator
Programowanie bazy towarowej to kolejna cecha, o której warto wspomnieć przy omawianiu wagi Cas. W modelu PR-II do dyspozycji użytkownika jest, co prawda, tylko 7 pozycji PLU, ale nawet taka liczba potrafi zautomatyzować codzienne wykonywanie obowiązków. Tym bardziej, że w tym przypadku można dodatkowo zdefiniować 7 klawiszy funkcyjnych, które będą bezpośrednio wywoływały zapisane pozycje towarowe (wraz z ustalonymi wcześniej cenami za kilogram).
Waga kalkulacyjna Cas została też wyposażona w podświetlane ekrany LCD – oddzielne dla klienta i kasjera. Głównym zadaniem tych wyświetlaczy jest emitowanie czytelnych informacji na temat przebiegu ważenia. Co więcej, PR-II zapewnia bardzo długi czas działania bez dostępu do zasilania z sieci. W urządzeniu można zastosować zarówno wewnętrzny akumulator 4 V / 4,0 Ah, jak i baterie 3 x LR-20. Teoretycznie takie rozwiązanie okaże się pomocne zwłaszcza w przypadku handlu obwoźnego. Jednak w praktyce, również stacjonarne sklepy i restauracje docenią fakt, że Cas PR-II zagwarantuje zasilanie awaryjne np. w sytuacji nagłej przerwy w dostawie prądu.
Vento
Ja mogę odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie z mojej strony bo tak się składa, że korzystam na co dzień z tej wagi elektronicznej 🙂 i cóż barzo praktyczne urządzenie, funkcjonalnie, pod względem budowy i wydajnościowo doskonale się sprawdza w moim lokalu 🙂 mogę śmiało polecić