dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Drukarki fiskalne, Kasy fiskalne, Porady

Rzut oka na fiskalną panoramę 2020 roku

Kasa rejestrująca Novitus Sento Online

Styczeń często kojarzy się z przeprowadzaniem różnego typu bilansów i podsumowań minionego, zamkniętego okresu czasu. A fiskalny rok 2020 z pewnością zasługuje na kilka słów wspomnienia, streszczenia i uporządkowania informacji. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy miało bowiem miejsce wiele ważnych wydarzeń – z punktu widzenia producentów technologii sprzedaży, przedsiębiorców prowadzących ewidencję obrotu za pomocą urządzeń rejestrujących, zatrudnionych w ich firmach pracowników czy nawet – obsługiwanych klientów indywidualnych. Warto więc choćby wypunktować istotne sprawy z minionego roku, zwłaszcza, że niektóre z nich nadal się toczą.

Gdy na paragonie musi się znaleźć NIP nabywcy…

Choć przepisy poruszające ten temat weszły w życie nieco wcześniej, to jednak zaczęły faktycznie funkcjonować wraz z początkiem 2020 roku. Przypominamy zatem, że choć NIP nabywcy na paragonie fiskalnym nie (zawsze) jest elementem niezbędnym, w pewnych sytuacjach okaże się niezbędny. Kiedy dokładnie? Od 1 stycznia 2020 roku fakturę do paragonu można wystawić tylko wtedy, jeśli na tym paragonie (w jego części fiskalnej) wydrukowany został wcześniej NIP klienta. Za złamanie tego przepisu grożą konsekwencje w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego (równego 100% kwoty podatku wykazanej na wspomnianej fakturze).

Kolejne kasy online do nowego systemu fiskalizacji

Nowy, zaawansowany system teleinformatyczny zagościł na dobre w polskiej rzeczywistości fiskalnej. Wielu przedsiębiorców już zdecydowało o wdrożeniu kas rejestrujących online (lub, z uwagi na obowiązujące przepisy, nie miało innego wyboru, o czym później). Rozwój tej sprawy siłą rzeczy poskutkował pojawieniem się na rynku technologii sprzedaży kolejnych urządzeń fiskalnych, komunikujących się z CRK. Niektóre z nich to dobrze znane i cenione modele, zmodernizowane wedle wymagań technicznych i prawnych wspomnianego systemu, np. Posnet Revo Online. Niektóre urządzenia, i tak już unowocześnione, doczekały się nawet jeszcze świeższych wersji – tak było choćby w przypadku mobilnej kasy Nano II Online od Novitus. Ponadto jednak, mieliśmy do czynienia z premierami całkowitych nowości. Mowa tu np. o kasach fiskalnych Posnet Bingo Max Online czy Novitus Link Online. Jednym słowem, przedsiębiorcy mają obecnie jeszcze szerszy wybór urządzeń rejestrujących, współpracujących z CRK, odpowiednich dla działalności zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych.

Co wiadomo o wirtualnych kasach fiskalnych?

A skoro już mowa o nowinkach technologicznych w branży fiskalnej, warto przypomnieć temat, który zapowiadał wręcz rewolucję w zakresie zagadnień, o których mówimy. Chodzi o kasy rejestrujące mające postać oprogramowania. Niestety – w tym przypadku, jak na razie, dobrze sprawdza się powiedzenie: z dużej chmury mały deszcz. Mimo zaistnienia pewnych przepisów, dotyczących wirtualnych kas fiskalnych, wydawać by się mogło, że sama idea utkwiła w martwym punkcie. Zarówno same regulacje prawne, jak i ustalenia, kto w przyszłości faktycznie będzie mógł korzystać z tego typu narzędzi i w jaki sposób, mogą wymagać dalszych, precyzyjniejszych ustaleń i dyskusji. A rozwiązania technologiczne, realizujące ideę wirtualnych kas fiskalnych, wciąż nie pojawiły się na rynku. Nie pozostaje zatem nic innego, jak czekać na dalszy bieg wydarzeń w tej sprawie…

Obowiązkowa wymiana na online… ciągle trwa!

Jak pamiętamy, nowelizacja ustawy o VAT zobligowała konkretne branże do wcześniejszego wdrożenia urządzeń fiskalnych online. Cały proces wymiany dotychczas stosowanych technologii na modele komunikujące się z Centralnym Repozytorium Kas został podzielony na 3 etapy, rozgraniczone konkretnymi datami. Działalności, o których mowa, musiały spełnić opisywany wymóg zgodnie z nadanymi terminami. I jeżeli wszystko poszłoby według wcześniejszych założeń ustawodawcy – wspominalibyśmy tę kwestię jako już zamkniętą, dokonaną sprawę. Tymczasem po drodze wynikła pandemia koronawirusa, która w dużej mierze skomplikowała cały proces. W efekcie działalności zaliczające się do 2 etapu, m.in. reprezentujące branżę gastronomiczną i hotelarską, miały obowiązek rozpocząć pracę na kasach online dopiero z początkiem tego roku. Tymczasem przedsiębiorstwa z 3 etapu (usługi kosmetyczne i fryzjerskie, medyczne i dentystyczne, prawnicze, budowlane czy świadczone przez obiekty poprawy kondycji fizycznej – w zakresie wstępu do tych obiektów) będą mogły korzystać z dotychczasowych, offline’owych urządzeń rejestrujących jeszcze do końca czerwca 2021.

1 Comment

  1. high_light

    no nie da się ukryć, sporo tego wszystkiego było w minionym roku, dużo się działo….. skoro tyle spraw w branży fiskalnej, to oby globalnie ten rok był dużo spokojniejszy, dla każdego biznesu…

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *