dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Drukarki fiskalne, Kasy fiskalne, Porady

Nowe terminy wymiany kas fiskalnych na modele z funkcją online

Kasa fiskalna z funkcja Online - Novitus Nano Online

W marcu 2019 roku opublikowano ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. 2019 poz. 675). Nakładało ono na określoną grupę przedsiębiorców obowiązek rejestrowania transakcji za pośrednictwem kas fiskalnych on-line. Ustawa wprowadzała konkretne terminy instalacji kas on-line – 30 czerwca 2020 r. oraz 31 grudnia 2020 (w zależności od branży). Sytuacja epidemiczna, która spowodowała zamknięcie np. lokali gastronomicznych, siłowni, kin spowodowała, że terminy te zostały przesunięte na 2021 rok.

Czy już muszę mieć kasę online?

Ustawa o VAT weszła w życie 1 maja 2019 r i od tego momentu przedsiębiorcy nabywający urządzenie rejestrujące sprzedaż mogli kupić kasę w funkcją online. Niektórzy byli wręcz zobligowani wyżej wymienioną ustawą, do wymiany urządzenia na nowy model, umożliwiający łączenie się z Centralnym Repozytorium Kas. Jako pierwsi, z dniem 1 stycznia 2020 roku, obowiązkiem posiadania urządzenia w wersji online, zostali objęci podatnicy sprzedający paliwo oraz świadczący usługi mechaniki pojazdowej i wymiany opon. Potem dwie kolejne grupy, w lipcu 2020 oraz w styczniu 2021, miały zakupić nowe kasy. Daty uległy jednak zmianie, z racji sytuacji epidemicznej, która zmusiła wielu podatników do zawieszenia działalności.

Nowe terminy zakup kas online

W czerwcu 2020 roku Ministerstwo Finansów, odpowiednim rozporządzeniem, dokonało przesunięcia terminów instalacji kas fiskalnych online, dla dwóch grup.

W myśl nowych regulacji na dzień 1 stycznia 2021 roku do zakupu nowych kas zostali zobligowani podatnicy świadczący usługi  gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Z kolei świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, zostali zobowiązani do zakupu urządzeń online , z dniem 1 lipca 2021 roku.

Jeszcze jest czas?

Z zakupem urządzenia fiskalnego nie warto czekać do ostatniej chwili. Moce przerobowe serwisów urządzeń fiskalnych są bowiem skończone. Oznacza to tyle, że w okresie największego bumu, gdy cała konkretna branża będzie objęta obowiązkiem posiadania kasy, zapewne nie da się od ręki umówić z serwisantem na instalację i fiskalizację urządzenia fiskalnego. Poza tym kupując urządzenie z wyprzedzeniem, ma się większe pole do negocjacji ceny i zdecydowanie większy wybór kas.

1 Comment

  1. Wanda

    A co z pozostałymi przedsiębiorcami? To znaczy, kiedy będą musieli kupić takie kasy online?

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *