dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Kasy fiskalne, Porady

Kasy Online Ready, czyli odpowiedź na obowiązek wymiany urządzeń

Kasa online ready dla firm

Kasa online ready dla firm

O konieczności wymieniania dotychczasowych kas fiskalnych pisaliśmy już w marcu tego roku. Proces ten ma być związany z wprowadzeniem w Polsce systemu urządzeń rejestrujących online i nowymi funkcjonalnościami wspomnianych technologii sprzedaży. Niemniej, przez ostatnie miesiące pojawiły się kolejne informacje w tej sprawie. Co więcej, na rynku fiskalnym są już dostępne kasy z certyfikatem Online Ready.

Kasy fiskalne do wymiany, ale czy w 2018 roku?

Na chwilę obecną jedna kwestia wydaje się pewna. Ustawodawca nie zrezygnował z dotychczasowych założeń system kas fiskalnych online. A warto przypomnieć, że jednym ze skutków wprowadzenia tego rozwiązania będzie właśnie konieczność dostosowania technologii sprzedaży do nowych wymogów technicznych. Pisząc wprost, podatnicy zostaną zobligowani do wymiany aktualnie używanych kas. Niemniej, wiele wskazuje na to, że w przypadku sporej części przedsiębiorców obowiązek ten wystąpi dopiero po kilku latach – licząc od momentu ustanowienia nowego systemu. Krajowi podatnicy będą mogli stosować dotychczasowe urządzenia do czasu, aż nie skończą się ich homologacje.

Nową informacją w sprawie procesu wymiany kas jest z pewnością to, że ustawodawca planuje częściowe zrefundowanie zakupu modeli online. Zaznaczmy jednak, iż ciągle są to niepotwierdzone, nieoficjalne wiadomości. Wszystko okaże się jasne w 100 procentach dopiero wtedy, kiedy znana będzie ostateczna wersja nowych przepisów fiskalnych (m.in. Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów). Jednakże, jeśli potwierdziłyby się wspomniane zapowiedzi, przedsiębiorcy mogliby liczyć na sporą ulgę za zakup kasy fiskalnej online. Ale jednym z wymogów miałaby być wcześniejsza wymiana urządzenia rejestrującego (na własną rękę, niezależnie od ważności homologacji Głównego Urzędu Miar).

Zachęcamy do stałego śledzenia najnowszych wiadomości o kasach fiskalnych online. Nie można być pewnym, co jeszcze zmieni się w sprawie tych urządzeń.

O co chodzi z urządzeniami Online Ready?

Szybka odpowiedź rynku fiskalnego na konieczność wymieniania urządzeń rejestrujących nie powinna nikogo dziwić. Trudno było oczekiwać, że producenci technologii sprzedaży w ogóle nie zareagują na tak duże zmiany w przepisach. Natomiast polscy przedsiębiorcy mogą się tylko cieszyć z takiego obrotu sprawy. Już dziś mogą bowiem kupować kasy rejestrujące, które są przygotowane na spełnienie dodatkowych kryteriów technicznych.

Urządzenia Online Ready nie posiadają jeszcze funkcjonalności niezbędnych do pracy w nowym systemie. Ich podstawową zaletą jest jednak to, że w przyszłości będzie można je w prosty sposób zmodernizować. Taka modyfikacja ma polegać m.in. na wyposażeniu kasy fiskalnej Online Ready w dodatkowe rozwiązania technologiczne. I co najważniejsze, modernizacja dotychczasowego urządzenia uchroni firmę przed koniecznością zastąpienia obecnego modelu.

Tak jak wspomnieliśmy, modele z gwarancją gotowości na system online są już dostępne w sprzedaży. Poznaj kasy na stronie www.PCKF.pl.

1 Comment

  1. Kazik

    Pojawienie się kwestii typu „online ready” było raczej oczywiste. Nie wiem, jak inaczej można by było „załatać” tę dziurę w przypadku podatników (takich jak ja), którzy muszą zakupić nowe urządzenie fiskalne jeszcze przed wprowadzeniem zmian. Cieszę się, że jest taka opcja.

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *