dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Kasy fiskalne

Jeszcze więcej wszystkiego, czyli systemowa kasa fiskalna

Kasa systemowa marki Elzab

Wielu przedsiębiorców decyduje się na kasę fiskalną, chociażby ze względu na samodzielne funkcjonowanie tego urządzenia. Ale bywa tak, że dana działalność gospodarcza wymaga zdecydowanie wyższych parametrów i dodatkowych rozwiązań, oprócz tych, które zazwyczaj oferują wspomniane technologie sprzedaży. Z drugiej strony istnieje powiedzenie: „potrzeba matką wynalazków”. Dlatego na konkretne oczekiwania biznesowe odpowiedziały kasy systemowe. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób.

Kasa fiskalna i duże wymagania firmy

Kasy fiskalne, ze względu na ich różnorodność, cieszą się dużą popularnością wśród podatników oraz znajdują zastosowanie w wielu branżach i rodzajach działalności handlowo-usługowych. Niemniej, urządzenia te są prawdopodobnie kojarzone z małymi lub średnimi przedsiębiorstwami albo nawet biznesami funkcjonującymi w trybie mobilnym (mowa chociażby o handlu obwoźnym czy pracy wymagającej dojazdu do klienta). Wynika to często z panujących trendów konstrukcyjnych bądź faktu, że w stosunku do takich drukarek rejestrujących oferują obsługę zauważalnie mniejszą bazę towarową. Zresztą, ten drugi typ urządzeń oferuje dodatkowo korzystanie z praktycznie dowolnych formatów dokumentów niefiskalnych. Co jednak, jeśli przedsiębiorcy zależy właśnie na kasie fiskalnej? A przy tym jego działalność wymaga wdrożenia różnych urządzeń peryferyjnych, dysponuje dość szerokim asortymentem oraz charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu na co dzień? Właśnie dla takich sytuacji biznesowych producenci urządzeń rejestrujących zaczęli tworzyć systemowe kasy fiskalne.

Właściwości systemowych kas fiskalnych

Z powyższego akapitu wiadomo już, w jakich warunkach biznesowych sprawdza się taki rodzaj urządzeń rejestrujących (chodzi generalnie o warunki „bardziej zaawansowane”). A kiedy raczej nie skorzystamy z kas systemowych? Najpewniej w sytuacjach, o których mowa była na samym początku, czyli w przypadku działalności mobilnych i małych punktów handlowych. To przede wszystkim z uwagi na rozwiązania konstrukcyjne wspomnianych modeli – a mówiąc konkretnie, na ich duże gabaryty. Spore kasy systemowe zdecydowanie trudniej będą miały w odnalezieniu się na dość ograniczonym stanowisku pracy, nie mówiąc już o kłopotach, jakie wiązałyby się z użytkowaniem tego typu technologii w terenie.

Jakie dokładnie właściwości systemowych kas fiskalnych sprawiają, że świetnie radzą sobie one we wspomnianych, bardziej zaawansowanych warunkach? Pierwsze, co rzuca się w oczy, jeśli chodzi o specyfikację tych modeli, to zdecydowanie większa baza PLU. Kiedy zwykłe kasy pozwalają zaprogramować najczęściej do 10 czy 15 tysięcy pozycji towarowych – a nierzadko też wynik ten wynosi około 6 000 PLU – systemowe potrafią uzyskać pułap nawet 60 czy 100 tysięcy. Zatem przedsiębiorcy dysponujący bogatą ofertą nie powinni się martwić z jej sprawną obsługą.

Urządzenie nie bez powodu również nazywa się tak, jak się nazywa. Zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach sama kasa fiskalna często okazuje się niewystarczającym sposobem na komfortowe zarządzanie działalnością. Podatnik potrzebuje rozmaitych rozwiązań peryferyjnych, połączonych z urządzeniem rejestrującym w ramach szybko i płynnie funkcjonującego systemu sprzedaży. Kasa systemowa wyposażona jest zazwyczaj w liczne i odmienne rodzaje interfejsów komunikacyjnych – typu USB, RS232 czy Ethernet – umożliwiających skoordynowanie prac między nią a wagą elektroniczną, skanerem kodów kreskowych, terminalem płatniczym oraz innymi elementami (nierzadko naraz).

Osobną kwestią są inne udogodnienia: konfigurowalny wyświetlacz klienta, szybki mechanizm drukujący, obsługa różnych formatów niefiskalnych czy rozbudowana klawiatura. Zwłaszcza ta ostatnia jest o tyle ciekawa, że potrafi oferować zaprogramowanie nawet do ponad stu własnych skrótów. Jednym słowem, kasa systemowa nie tylko współpracuje ze zdecydowanie większą bazą PLU, ale również przyspiesza pracę, ułatwiając obsługę tej bazy.

1 Comment

  1. mirek

    a my z żona nawet korzystamy z tej kasy, która jest na zdjęciu i bardzo sobie chwalimy pracę jej 🙂

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *