dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Porady

E-paragon fiskalny z kasy online, czyli nowy rodzaj dowodu sprzedaży

Informacje o e-paragonach fiskalnych

Informacje o e-paragonach fiskalnych

Dotychczas poruszaliśmy już wiele wątków związanych z system kas rejestrujących online. Trudno o tym nie pisać, gdyż zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele branży fiskalnej żyją tymi zagadnieniami. Dziś natomiast chcielibyśmy omówić bardziej szczegółowo nowy rodzaj dowodów sprzedaży, czyli elektroniczne paragony. Dokumenty te również mają się pojawić w 2018 roku – wraz z kasami działającymi w trybie online.

Ogólnie o wydawaniu paragonów fiskalnych

Zacznijmy od przypomnienia podstawowych kwestii… Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który korzysta z kasy rejestrującej, jest wydawanie paragonów fiskalnych. Taki dowód sprzedaży należy zrealizować i udostępnić klientowi w momencie przyjęcia zapłaty za towar bądź usługę. Obecnie podatnicy mogą wystawiać omawiane dokumenty jedynie w formie papierowej – przy zastosowaniu urządzeń fiskalnych z tradycyjną bądź elektroniczną kopią paragonów. W 2018 roku na rynek trafią jednak technologie sprzedaży nowego typu, czyli kasy rejestrujące online. Natomiast jedną z kluczowych funkcjonalności tych urządzeń będzie możliwość zrealizowania paragonu także w formie elektronicznej.

Realizowanie i wysyłanie elektronicznych dokumentów

Jeżeli idzie o kwestie prawne, cyfrowe paragony fiskalne mają mieć takie samo znaczenie, co dotychczasowe, papierowe dowody sprzedaży. Przykładowo: konsumenci będą mogli używać tych dokumentów do skorzystania ze zwrotu bądź reklamacji produktu. Równocześnie jednak, nie w każdym przypadku przedsiębiorca zostanie zobligowany do zrealizowania paragonu także w formie elektronicznej. Obowiązek ten wystąpi dopiero wtedy, gdy klient poprosi o taki dowód sprzedaży. W związku z tym, w systemie online podstawę prowadzenia ewidencji nadal będzie stanowiło wydawanie papierowych paragonów fiskalnych. Ponadto, początkowo nie w każdej firmie pojawi się kasa rejestrująca nowego typu. Część przedsiębiorców nie będzie więc miała możliwość wystawienia i przesłania e-paragonu.

Warto też przypomnieć, co konkretnie stanie się po zrealizowaniu cyfrowego dowodu sprzedaży. Ustawodawca chce, aby elektroniczne paragony trafiały na adresy e-mail klientów. Dystrybucja tych dokumentów ma się jednak odbywać za pośrednictwem zabezpieczonego systemu. Dzięki temu zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy nie będą musieli martwić się o to, że dane na ich temat trafią w niepowołane ręce.

Kod QR na każdym e-paragonie

Pewną nowością, związaną z ustanowieniem systemu fiskalizacji online, będzie obowiązek umieszczania kodu QR na paragonie. Każda kasa rejestrująca nowego typu pozwoli na zrealizowanie dowodu sprzedaży z takim elementem graficznym. Odczyt wspomnianego kodu umożliwi zaś szybkie uzyskanie najważniejszych informacji na temat konkretnego paragonu, urządzenia fiskalnego oraz podatnika. Ta zmiana ma się przyczynić m.in. do skuteczniejszego kontrolowania polskich przedsiębiorców.

1 Comment

  1. Sławek

    Jeżeli rzeczywiście wszystkie środki ostrożności zostałyby zachowane, to takie rozwiązanie jak elektroniczny paragon bedzie prawdziwym udogodnieniem

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *