dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Porady

Czego należy się spodziewać po systemie kas fiskalnych online?

2 resorty – finansów oraz rozwoju – planują wprowadzenie w Polsce systemu kas fiskalnych online. Zmiana tego typu jest określana przez wiele osób mianem rewolucji w funkcjonowaniu urządzeń do rejestrowania sprzedaży. Na jakim etapie jest cała „modyfikacja” systemu i co będzie to oznaczało dla krajowych przedsiębiorców?

Nowe wymogi techniczne dla kas

W połowie sierpnia 2016 roku do konsultacji publicznych trafił projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju, który jest poświęcony kryteriom i warunkom technicznym dotyczącym kas rejestrujących. Nowe przepisy wprowadzają spore zmiany w sposobie działania urządzeń fiskalnych. Największą wydaje się bezpośrednie połączenie wszystkich kas z serwerami centralnymi Ministerstwa Finansów. Dzięki temu wspomniany resort ma na bieżąco otrzymywać informacje o sprzedaży prowadzonej przez podatników.

Istotną zmianą będzie również konieczność realizowania i wysyłania e-paragonów fiskalnych (kiedy klienci poproszą o taki dokument). Równocześnie jednak, kasy rejestrujące nie przestaną drukować papierowych dowodów sprzedaży. Co więcej, wszystkie użytkowane urządzenia fiskalne będą musiały współpracować z terminalami płatniczymi.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju ma wejść w życie na początku 2018 roku.

Powody wprowadzenia systemu online

Zwolennicy i pomysłodawcy systemu kas fiskalnych online najczęściej wymieniają 3 przyczyny wprowadzenia zmian. Po pierwsze, ma to zdecydowanie zredukować losowe kontrole, które są przeprowadzane przez urzędników skarbowych. Zyskają oni bowiem dostęp do bazy danych, pozwalającej szybko ustalić wszelkie nieprawidłowości w konkretnych firmach. Po drugie, system online wpłynie na lepszą ściągalność podatków, zwiększy wpływy do budżetu i zmniejszy szarą strefę. Po trzecie, za sprawą obowiązku współpracy kas z terminalami płatniczymi, nowe rozwiązania prawne będą promowały płatności bezgotówkowe – tańsze do obsługiwania i bardziej ekologiczne.

Konsekwencje ustanowienia nowych wymogów

Na chwilę obecną największe wątpliwości budzą 2 rzeczy. Pierwsza dotyczy stałego przesyłania danych do serwera Ministerstwa Finansów. System kas fiskalnych online może być kłopotliwy dla firm, które nie posiadają dobrego łącza internetowego lub nie znajdują się w strefie odpowiedniego zasięgu GSM. Natomiast druga rzecz jest związana z koniecznością wymiany urządzeń rejestrujących na takie, które będą spełniały wprowadzone wymogi. Zgodnie z zapowiedziami, z użytku mają zostać wycofane modele posiadające 2 rolki (z papierową kopią paragonów).

1 Comment

  1. OCB

    szczerze? mnie interesują na tę chwilę koszty, jakie będzie musiał ponieść przedsiębiorca, tylko i wyłącznie! :/

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *