dla zainteresowanych kasami i drukarkami fiskalnymi

Drukarki fiskalne, Kasy fiskalne, Porady

Co z obowiązkowymi urządzeniami fiskalnymi online i ustawową refundacją?

Kasa fiskalna Novitus Mała Online

Wejście w życie nowelizacji do ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach jest w rzeczywistości dla przedsiębiorców prawdziwym, konkretnym „narodzeniem się” systemu online. To właśnie te regulacje mówią o sposobie funkcjonowania wspomnianego rozwiązania teleinformatycznego, a także o urządzeniach rejestrujących nowego typu. W nich również są zawarte istotne informacje na temat tego, kto przede wszystkim będzie musiał z nich korzystać oraz kiedy w ogóle zajdzie możliwość ubiegania się o ulgę z tytułu nabycia pierwszej kasy lub drukarki fiskalnej.

Kto będzie musiał rozpocząć pracę z urządzeniem fiskalnym online?

Ogólna idea przyświecająca wprowadzeniu systemu fiskalizacji online polegała na tym, by był on wdrażany stopniowo, w sposób ewolucyjny, nie rewolucyjny. Choć jest on i tak potocznie nazywany „fiskalną rewolucją”. Trudno się temu dziwić. Mówimy w końcu o kwestii, która zmienia dość sporo, zarówno w aspektach technicznych, jak i prawnych. Docelowo też ma stać się rozwiązaniem powszechnym. Prawdopodobnie więc niemożliwe byłoby wprowadzenie systemu online „za jednym zamachem”, unikając przy tym dodatkowych komplikacji.

W związku z tym spora część przedsiębiorców nadal będzie mogła korzystać z kas i drukarek rejestrujących dawnego typu. Ale nie wszystkich dotyczy to w równym stopniu. Przywołane na początku tekstu regulacje prawne precyzyjnie wskazują, kto – oraz w jakim terminie – jest zobowiązany do wcześniejszego wdrożenia urządzenia fiskalnego online, bez żadnego „ale”. Nowelizacja mówi konkretnie o 3 etapach. Pierwszy dotyczy branży motoryzacyjnej: mechaniki pojazdów, wymiany opon czy sprzedaży paliw do takich pojazdów. Przedsiębiorcy związani z takimi działalnościami powinni prowadzić ewidencję obrotu przy użyciu kas lub drukarek online od 1 stycznia 2020 roku. Dalej rzecz przebiega na podobnych zasadach. Drugi etap obejmuje branżę oferującą krótkotrwałe zakwaterowanie, usługi gastronomiczne czy też sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych. Tu zachodzi obowiązek pracy z urządzeniem online od 1 lipca 2020 roku. W zakresie trzeciego etapu znalazły się działalności fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, medyczne i dentystyczne, prawnicze, a także powiązane z obiektami poprawy kondycji fizycznej (w tym przypadku chodzi jednak o wstęp do obiektów). Dla nich konieczność stosowania kas bądź drukarek fiskalnych online pojawia się od 1 stycznia 2021 roku.

Co dalej z ustawową ulgą za zakup urządzenia fiskalnego?

Przedsiębiorcy, którzy na przestrzeni wielu lat, z takich czy innych względów prawnych, byli zobligowani do pracy z użyciem urządzenia rejestrującego, wiedzą dobrze, że istnieje możliwość skorzystania z ustawowej ulgi, przysługującej w sytuacji zakupu pierwszej takiej technologii. Wystarczy dopełnić niezbędnych formalności, by ubiegać się o refundację w wysokości maksymalnie 90% wartości nabytego modelu, jednak nie większej, niż 700 zł. Kwestia ta dotyczyła kas i drukarek fiskalnych, zarówno z papierową, jak i elektroniczną kopią paragonów. Ale teraz mamy system online – i urządzenia nowej generacji. Co ta sprawa zmienia w kwestii ogólnej, czyli wspomnianej refundacji?

Zaznaczmy jeszcze raz, że przywoływane rozwiązanie teleinformatyczne (urządzenia rejestrujące łączące się z CRK) to zmiana z gatunku tych gruntownych, które mogą wpływać także na podstawowe, ogólne przepisy fiskalne. I Ministerstwu Finansów będzie zależało na coraz działaniu systemu online, nawet, jeśli ma do tego dochodzić stopniowo. Widać to właśnie na przykładzie ustawowej ulgi, która ma skłaniać do instalacji technologii sprzedaży nowego typu. Zatem zgodnie z aktualnymi przepisami, o refundację części wydanej kwoty będą mogli ubiegać się Ci przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego online. Co więcej, z ulgi są w stanie skorzystać podatnicy dokonujący wymiany dotychczasowych technologii na modele komunikujące się z CRK – ale tylko ci, którzy reprezentują branże zobligowane do wcześniejszego wdrożenia takich rozwiązań (czyli działalności wymienione wcześniej). Jeśli zaś chodzi o kształt refundacji, to ten nie ulega zmianie – zwrot może wynieść najwyżej 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej jak 700 zł.

1 Comment

  1. Ewa111

    Czyli niby modele online nie są obowiązkowe dla wszystkich, ale jednak wszystkich „gorąco zachęcamy” do nabycia takich modeli 😉 ale w sumie trudno się dziwić, że refundacja nie będzie dotyczyła już zakupu starszych kas i drukarek fiskalnych, skoro wszystko ma powolutku zmierzać w kierunku systemu online. Całkiem sprytny pomysł na „ewolucyjny” rozwój tego systemu 😉

Leave a Reply

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *